בתקשורת


חפש

הסיפורים האחרונים

רשימה מלאה ...

תגיות שימושיות


20
דצמ
2015

ארדן מבטל מגבלות שהוטלו בגלל רצח נשים: מאבטחים יוכלו לקחת נשק הביתה

בעקבות המצב הביטחוני, במשרד לביטחון פנים מתכוונים לבטל הגבלות על נשיאת נשק ולשנות לצמיתות את ההנחיות שניתנו לפני שנתיים. ארגוני נשים: "התפתחות הרסנית למרחב הציבורי"

גילי כהן


מאבטח בגני תקווה, ארכיון. מטעמים של שמירה על שלום הציבורד                          ניאל בר און

במשרד לביטחון פנים הודיעו כי יבטלו את ההגבלות על נשיאת נשק למאבטחים כך שאלו יוכלו לקחת את האקדחים לבתיהם. המגבלות הוטלו לפני כשנתיים, בעקבות מקרי רצח של נשים בידי בני זוגן המאבטחים. לפי נתוני המשרד לביטחון פנים, בישראל כ-38 אלף כלי נשק המוחזקים בידי מאבטחים.

מלשכת השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, נמסר כי "מדיניות השר לביטחון הפנים בנושא כלי ירייה מותאמת למצב הביטחוני הנוכחי ונקבעה לאחר התייעצויות רבות. מאבטחים מיומנים הנושאים נשק בצאתם ממקום עבודתם מהווים מכפיל כוח ומסייעים לכוחות הביטחון בהגנה על הציבור".

במשך שנים לא נאכפה התקנה שדרשה לאסוף כלי נשק מאנשי אבטחה בתום יום עבודתם, ומרביתם נהגו להמשיך לשאת את הנשק גם לאחר המשמרת ולקחו אותו הביתה. ב–2013, קואליציית ארגוני נשים וזכויות אדם בשם "האקדח על שולחן המטבח" פרסמה את מספר הנשים שנרצחו על־ידי בני זוגן שעבדו כמאבטחים. הדבר עורר לחץ ציבורי שהביא את המשרד לביטחון הפנים להכריז על רפורמה בתחום.

בספטמבר 2013 נכנסו לתוקפן הנחיות של השר לביטחון פנים דאז, יצחק אהרונוביץ', שקבעו כי מאבטחים לא יוכלו לשאת נשק שלא במסגרת עבודתם וייאלצו להפקידו בבית העסק. במשרד לביטחון פנים הסבירו אז את המהלך ברצון לצמצם באופן משמעותי את מספר כלי הנשק שיהיה "שלא לצורך" בידי הציבור.

במסמך המפרט את המדיניות בנוגע לרישוי כלי הנשק שהופץ בינואר 2014, נקבע כי "מעתה והלאה מאבטחים ידרשו, כשיטה, לאחסן את כלי הנשק באתר המאובטח, ולא לשאת אותו - אלא בזמן המשמרת בלבד". לכן, נדרשו חברות האבטחה ובתי העסק לדאוג להתקנת כספות במקומות עבודת המאבטחים, בעלות של מיליוני שקלים. כעת, עומד המשרד לשנות את ההנחיות בשנית.

[גלעד ארדן בטקס כניסתו לתפקיד של מפכ"ל המשטרה החדש רוני אלשיך השבוע. ארדן נשען על פודיום עשוי עץ ועליו שלט מתכת עם הכיתוב

השר גלעד ארדן בטקס כניסת המפכ"ל החדש, השבוע. בישראל כ-38 אלף כלי נשק המוחזקים בידי מאבטחים אוליבייה פיטוסי

החל מנובמבר 2014, בשל ההסלמה במצב הביטחוני שאירעה אז, הופצה הוראת שעה למנהלי האבטחה ולקציני הביטחון, שקבעה כי מאבטחים יוחרגו מההנחיות המגבילות לנשיאת נשק. הוראה זו הוארכה מעת לעת, ותוקפה עתיד לפוג בסוף החודש. תחילה, דיווחו במשרד לביטחון פנים כי הוראת השעה תפוג כאשר תהיה רגיעה ביטחונית. אך עם כניסתו לתפקיד של השר הנוכחי, ארדן, מתכוונים במשרד להפוך את ההחלטה על פיה. בעקבות המצב הביטחוני, דורש ארדן שמאבטחים יישאו את כלי נשקם לבתיהם בתום המשמרת, ובמשרד לביטחון פנים החלו לקדם את תיקון ההנחיות הקודמות שאסרו על כך מפורשות.

לפני כשבועיים ימים הפיץ המשרד לביטחון פנים תיקון חוק שעוסק בנושא זה, הקובע כי הרשויות המוסמכות - המשטרה והאגף לרישוי כלי ירייה - יוסמכו לקבוע הוראה כך שמאבטחים יוכלו לשאת נשק "שלא בעת ביצוע השמירה בפועל ומחוץ למקום בו מבוצעת השמירה". לפי התיקון, דבר זה יתרחש "מטעמים של שמירה על שלום הציבור וביטחונו", ויהיה לתקופה שתיקבע מראש או בתנאים מסוימים, שלא מפורטים או מוגבלים בזמן.

לדברי מנכ"ל הארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל, פיני שיף, הסיבה לשינוי ההנחיות כלפי המאבטחים טמונה בהסלמה הביטחונית: לגבי "כל נשק ארגוני (נשק הנמצא בידי חברות האבטחה, ארגונים מורשים וארגונים ביטחוניים ג"כ) המגמה היא לאפשר את נשיאת הנשק בתום המשמרת", הסביר שיף.

בעדכון שנמסר למנהלי האבטחה ולחברות המאבטחים נאמר כי במשרד לביטחון פנים מתכוונים להאריך כעת במספר חודשים את הוראת השעה, ובמקביל, לשנות את ההנחיות באמצעות תזכיר החוק כך שלא יהיה יותר צורך בה.

קואליציית "האקדח על שולחן המטבח" טוענת כי בחודשים האחרונים ישנה התפתחות "הרסנית" בכל הנוגע לשימוש בכלי ירייה במרחב הציבורי. הארגון מתכוון לפעול כנגד תזכיר החוק המוצע על ידי המשרד לביטחון הפנים, ולהגיש לו ככל הנראה התנגדות. לטענתן, גם ההקלה בהענקת רישיונות נשק לאזרחים מהווה אובדן של הבלמים והבקרה על תפוצת כלי הנשק במרחב הציבורי.

הארגון מציע להגביל לתקופה של כחצי שנה את תוקף הרישיונות החדשים, המוענקים מעתה למעגל רחב הרבה יותר של אזרחים. שיף אומר כי גם הוא מתנגד להקלות על התחמשות של אזרחים: "אני נגד מליציות אזרחיות במדינה דמוקרטית. יש כוחות ביטחון מאומנים, והם אמורים לתת פתרון, לא אזרחים", טען בשיחה עם "הארץ".

מדיניות ה"אקדח לכל אזרח" מתגברת לרוב לאחר אירועים ביטחוניים. התומכים במהלך, בהם השר ארדן, טוענים כי אם יגדל מספר נושאי הנשק, תגדל גם תחושת הביטחון האישי של האזרחים. המתנגדים לעומתם, טוענים כי אין די פיקוח ובקרה על אותם בעלי נשק ברישיון, והדבר בא לידי ביטוי הן לגבי בעלי הנשק הפרטי בישראל - אזרחים שעומדים בקריטריונים של המשרד לביטחון הפנים, והן לבעלי הרישיון לנשק ארגוני - מאבטחים ועובדי תעשיות ביטחוניות.


צרו אתנו קשר בטלפון 050-6357762, במייל info@legalweapon.org.il או דרך האתר
2015 © כל הזכויות שמורות להעמותה לקידום תרבות הנשק בישראל