בתקשורת


חפש

הסיפורים האחרונים

רשימה מלאה ...

תגיות שימושיות


4
פבר
2016

בין המזרח התיכון למערב הפרוע: האם כדאי להחיל בישראל את מדיניות הנשק של ארה"ב?

האם ישראל בדרך להחזיק מדיניות נשק כמו זו בארצות הברית, כפי שהציעו לאחרונה כמה חברי כנסת - מדינה שבה כל אזרח בריא ושפוי יכול לרכוש נשק? או שהנתונים המדאיגים מאמריקה, שם נרשמו למעלה מאלף אירועי ירי המוני רק בארבע השנים האחרונות, צריכים להדליק נורה אדומה גם אצלנו? הפרק הרביעי והאחרון בסדרת הכתבות "תנו להם רובים"

רמי כץ ממושב בית יצחק לא מחכה לשוטרים שיבואו להגן עליו. "אני הולך עם נשק קבוע. הוא עליי, צמוד, גם בלילה", הוא מספר, "אם יהיה אירוע, לא אהסס להשתמש בו. אני מקווה שאשתמש בו בתבונה".

 

יותר מ-10 שנים שהתושבים שבאזור עמק חפר מתמודדים עם מכת פריצות יומיומית לבתים - נזק של מיליוני שקלים בשנה. למרות המאמצים של המשטרה להקים תחנות סמוכות לאזור ולהגיב במהירות - החיים של הפורצים קלים יחסית באזורים האלה.

אם תשאלו את חבר הכנסת הטרי אמיר אוחנה - יש לנו הרבה מה ללמוד מהדוד באמריקה, גם במדיניות נשיאת כלי נשק. "צריך לסלק את המגבלות, ואזרחים שהם שומרי חוק, נטולי עבר פלילי או רפואי רלוונטי ושמשרתים במילואים, כלומר מקבלים מהמדינה נשק אוטומטי התקפי למשך 30 יום בשנה - צריך לאפשר להם להשתמש בנשק הגנתי כדי להגן על עצמם ועל בני משפחתם גם ביתר ימות השנה".

 

 ח"כ אמיר אוחנה. בעד הסרת המגבלות צילום : דוברות הכנסת
 זוכרים את יעל סאס שפגשנו בתחילת השבוע? תכירו את שרה יארבורו. הן בנות אותו הגיל, רקע דומה - האחת נושאת נשק יותר נכון כמה נשקים בעיקר לכיף, השנייה שמפחדת מאוד מפיגועי דקירה - רק חולמת על רשיון לאקדח.

"אי אפשר לסמוך על המשטרה שתגיע לאירועים בזמן", היא אומרת, "בכל כך הרבה מצבים, דברים קורים מהר - ואם לאחד האנשים יש נשק, הוא יכול למנוע מדברים לקרות. זה מה שהופך את אמריקה לנהדרת כל כך - כל אחד יכול להגן על עצמו".

לפני שיאשרו עוד ועוד הקלות לנשיאת כלי נשק, חשוב וחובה שנכיר את הנתונים המטרידים האלה שמגיעים מארצות הברית: האמריקאים מהווים רק 5 אחוזים מהאוכלוסייה בעולם אבל מחזיקים בכמעט מחצית מהנשקים האישיים החוקיים. מספר הנרצחים שם מירי באקדחים גבוה פי ארבעה מכל מקום אחר בעולם. 1,042 אירועי ירי המוני נרשמו שם רק בארבע השנים האחרונות. ואם עדיין יש לכם ספק - תראו את הגרף הבא על 50 המדינות באיחוד האמריקני - ככל שכמות הנשקים גדולה יותר, כך גם מספר המתים.

האם אנחנו רוצים להיות כמו ארצות הברית? ללכת לסופר ולקנות אקדח להגנה עצמית? התשובה היא כנראה שלא. חימוש אנשים פרטיים במספרים גבוהים, עלול לגרום לדמעות מיותרות על פניהם של רבים. אבל אין ספק שהתנאים חייבים להתגמש ולו במעט לנוכח גל הטרור הנוכחי, שסופו לא נראה באופק.

 

 


צרו אתנו קשר בטלפון 050-6357762, במייל info@legalweapon.org.il או דרך האתר
2015 © כל הזכויות שמורות להעמותה לקידום תרבות הנשק בישראל