כלי נשק


24
דצמ
2015

כיצד להחזיק אקדח בבית?

אם אין לך נשק קל בבית, דלג על הכתבה הזו. אם יש - כדאי לקרוא: המדריך לאחזקה בטוחה של כלי נשק, שיכול לחסוך הרבה צרות

אבי מור

אז הנה, הוא בבית. זכיתי להימנות עם אותם יחידי הסגולה, ההולכים ומתמעטים בחסות הממשלה, אשר מחזיקים בבית כלי נשק חוקי. עכשיו, רק צריך לזכור כי אקדח בבית הוא לא דבר שיש לקחת בקלות ראש: השנים האחרונות לימדו שהתייחסות קלת דעת לכלי נשק שמוחזק בבית, בהחלט יכולה להמיט אסון.

המטרה בכלי נשק בכלל ובאקדחים בפרט היא לשמור על זמינותם בהישג יד ככל שניתן, שכן בסופו-של-דבר, רובנו מחזיקים כלי נשק להגנה עצמית. רובנו לא אנשי אכיפת חוק, וטבעה של התגוננות לסוגיה הוא, שיש לה אופי תגובתי. מצד אחד, אנחנו רוצים לשמור על הנשק, שלא יגיע לידיים הלא נכונות, כלומר לילדים או לאורחים בבית, וכמובן לא לגנבים. מצד שני, אנו לא יכולים להחזיק את האקדח במצב כוננות בכספת, תחת מנעולים ואזעקות, ובכך למנוע את האפשרות להגיב באמצעותו במהירות. גם אם במשך היום האקדח נמצא איתנו כל הזמן, בנרתיק מוסתר (עדיף) או נישא על גופנו בתיק בצורה מוסתרת, עם הגיענו הביתה יש לסגל הרגלים נכונים, שלא ימנעו מאיתנו להגיב בזריזות בשעת הצורך, אך בה בעת ימנעו גישה אל האקדח מאנשים לא מורשים, ולא משנה בני כמה הם.

מיקום, מיקום, מיקום

נו, אז הגעת הביתה. דבר ראשון הסר את האקדח מהנרתיק או הוצא אותו מהתיק. מייד לאחר מכן מקם את האקדח, כך שלא משנה איפה תהיה בבית, תוכל להגיע אליו במהירות. אם יש ילדים קטנים בבית, או שיש לך אפילו נכדים סקרנים, שים את האקדח במקום גבוה, הרחק אותו מהישג ידם המיידי, אך בהישג ידך. הכנסת האקדח לכספת הביתית שלך אולי משרתת מטרה אחת, אך פוגעת מיידית בשנייה, האקדח חייב להיות זמין.

ישנה בעולם תעשייה מתפתחת של כספות קטנות ביתיות אשר כל מטרתה היא לייצר מקום בטוח לאקדח או אפילו לשני אקדחים, יחד עם מחסניות נוספות, פנס, שאליו נגיע מייד, ואולי אפילו אמצעי קשר כלשהו כגון טלפון סלולארי או מכשיר קשר. כספות אלו מופעלות על ידי קוד ספרתי בן 4-5 תווים, טביעת אצבע וכולי. ניתן להתקינן בקלות בכל מיני מקומות מוסתרים והן בהחלט עושות את העבודה של מניעת גישה מגורמים לא מורשים, ומצד שני מאפשרת למורשים, ובהחלט יכול להיות יותר מאשר אדם מורשה אחד בבית, גישה מהירה לאקדח.

אם החלטת ללכת על פתרון הכספת, אחת מאלו הנמכרות בארץ, אם היא בעלת קוד, לא רק אתה צריך לדעת אותו אלא גם מבוגר אחר. אם הנעילה היא באמצעות מפתח, צריך שיהיה עותק גם בידיו של מבוגר אחר מבני הבית, שיודע להשתמש בנשק. הכספת לא צריכה להיות פריט קישוט בחדר האורחים בבית, אבל אסור שתהיה מוסתרת בצורה כזו שייקח דקות ארוכות כדי להגיע אליה ולפתוח אותה.

נקודת אור בחשיכה

היתרון שלך בבית במקרה של חדירה הוא העובדה שמבחינתך הבית מוכר ובדרך כלל - התוקף נמצא בסביבה זרה! חשוב בכל מקרה להגיע אל האקדח במהירות, ולידו חייב להיות פנס רב עוצמה הניתן להפעלה בקלות בעזרת יד אחת, כשהיד השנייה אוחזת בכלי הנשק. אל תדליק את האור, שכן באותו רגע גם לזר יהיה קל מאד למצוא את דרכו בבית, שעד עתה מסדרונותיו היו ידועים רק לך. את הזיהוי חשוב לעשות רק בעזרת הפנס.

באופן כללי, ראוי שיהיו פנסים בבית בכל מיני מקומות, ואני מדבר על פנסים מודרניים, מבוססי נורת LED המופעלים על ידי אחת משני סוגי סוללות - או על סוללות ליתיום מתכלות מסוג CR/DL 123 שזמן האחסנה שלהם מגיע עד 10 שנים (מדובר בתקופת זמן מעולה לפנס שצריך להיות מוכן ואנחנו מדברים על חירום). ניתן גם להשתמש בסוללת ליתיום נטענת 18650, השווה בגודלה לשתי סוללות 123, וגם לה זמן אחסנה ארוך, אך לא ארוך כמו זו של סוללות 123: במקרה של סוללה זו, עם שגרת טעינה נכונה - אחת לכמה חודשים - מושגת מוכנות ראויה.

את הפנסים הפשוטים הנמכרים במבצעים ברשתות השיווק לכלי בית ולכלי עבודה וליד הקופות בסופר-מרקט, תשאירו לנסיבות אחרות: פנס צריך לעבוד כשצריך אותו ולא רק בעת הרכישה בחנות. מניסיון, מדובר בהשקעה של בין 200 ל-500 ש"ח, אך היא תצדיק את עצמה בעת הצורך.

לילה טוב ובטוח 

וכאשר כל בני הבית הולכים לישון, היכן לשים את כלי הנשק? בניגוד לכל מה שראית בסרטי פעולה וריגול הוליוודיים - לא מתחת לכרית! במעבר בין שינה למצב ערות, יש בעיית אוריינטציה. צריך לתת לגוף את הזמן להגיע לאוריינטציה נכונה, על מנת לעשות את האבחנה הנכונה בין אויב לידיד. מדובר על פרק זמן שמשתנה מאדם לאדם. המקום הטוב ביותר, שתוכל להניח בו את האקדח, הוא לידך, אך במצב שיאלץ אותך להתיישב לפני שתוכל לשים עליו יד. אם אתה מרכיב משקפיים, הם צריכים היות מונחים תמיד ליד האקדח והפנס. ליתר ביטחון, חייבים לעשות אימון מדי פעם ללא משקפיים, רק בשביל לדעת איך זה מרגיש, ולהיות מסוגלים להגנה עצמית מבלי לסכן חפים מפשע.

בני הבית הבוגרים חייבים לדעת איפה הנשק, כיצד להגיע אליו ולדעת היטב מה עושים בשעת צרה. הם לא חייבים להיות חובבי נשק וירי, חיות מטווח בלתי נלאות, אבל פעם בכמה חודשים חשוב שכל בני הבית הבוגרים יילכו למטווח. שם גם מראים לבני הבית את כוחו ההרסני של כלי הנשק, כיצד לנצל אותו לטובה, וללמוד להיזהר מהתנהגות שאינה בטיחותית ומסוכנת. בגלל חוק אווילי שחוקקה הכנסת ביוזמתו של חבר הכנסת אורי אורבך, מוגבל גיל המורשים ללכת למטווח ל-16 ומעלה.

כמו תמיד, אנחנו שוכחים את ההיסטוריה ומה הייתה תרומתו של הגדנ"ע לבני הנוער: כן, פעם גם לנער או נערה בגיל 14 היה מותר לרכוש רובה אוויר ברישיון, אבל זה כבר עניין אחר לגמרי. בשורה התחתונה, שמירה על כללי הבטיחות הנכונים, שהם פשוטים, קלים לשינון וליישום, יחד עם רמת אימון סבירה וכללי התנהגות נכונים בבית בכל שעות השהייה בו, יכולים בהחלט להביא תועלת עצומה לבעלי אקדחים ולסביבתם, וחשוב לא פחות- למנוע אסונות ונזק.


צרו אתנו קשר בטלפון 050-6357762, במייל info@legalweapon.org.il או דרך האתר
2015 © כל הזכויות שמורות להעמותה לקידום תרבות הנשק בישראל