הודעות ועד העמותה


16
פבר
2016

השדולה לחימוש אזרחי בישראל

היום, 15.2.2016 הוקמה השדולה לחימוש אזרחי בישראל.

 יוזם השדולה הוא ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד.

מטרת השדולה: להגמיש את התקנות לנשיאת נשק פרטי על ידי אזרחים כשירים להגנה עצמית והגנה על מרחב הציבורי.

לתמוך ברעיון זה התייצבו ח"כים הבאים:

השר לבט"פ גלעד ארדן, אמיר אוחנה, נאוה בוקר, יואב קיש, אורן חזן, נורית קורן, דוד ביטן והח"כ לשעבר אוריאל לין, כיום נשיא איגוד לשכת המסחר.

ח"כ אמיר אוחנה הזכיר שהבטחון האישי של אזרחי ישראל לא התערער רק מאז גל הטרור האחרון ואף לא מאז תחילת ה"כיבוש" ב-67, אלא מאז תחילת ההתישבות היהודית הארץ ישראל. אנחנו לא יכולים לקבל מצב בו אזרחי ישראל יאלצו להגן על עצמם בעזרת מטריות ועגלות סופר.

השר ארדן קידם בברכה את הקמת השדולה. הוא דיבר על הרחבה המתוכננת של התבחינים לקבלת רישיונות נשק, תוך הדגשה שהאנשים חייבים לשאת אותו עליהם ולא ישאירו אותו בבית וכן יקבלו הכשרה הרבה יותר רצינית ממה שנדרש היום.

מצד הח"כים המתנגדים למטרות השדולה היתה תמר זנדברג, שחזרה על המנטרות השחוקות שלה ונראתה פטטית, לא בקיא באובדות  ותלושה מהמציאות. לצידה הופיעו המתנגדות המושבעות של חימוש אזרחי סמדר בן נתן ורלה מזלי וגם הן לא הוסיפו שום דבר חדש לנושא. הן דברו עליו דרך הפריזמה של מנופול(מוצדק ומספק לשיטתן ) של המדינה על אלימות ובעיקר על רציחות נשים, תוך ניסיון להציג את הרציחות שנעשו בנשק ארגוני כאילו נעשו בנשק אזרחי פרטי, כהרגלן. הפעם זה לא הלך להן, כי היו בקהל אנשי העמותה לקידום תרבות הנשק  שהדיפת ניסיונות וסילופים כאלה הם לחם חוקם.

בנוסף לחברי הכנסת, באו לתמוך ברעיונות שהוצגו במפגש זה אנשי אקדמיה רבים.

 ניצב בדימוס אריה אמית שנשא נאום תומך קצר, תמציתי, מנומק וממוקד.

 כמו כן, הופיע יו"ר התנועה הליברלית החדשה ד"ר בועז ארד. לדבריו, המדינה ממשיכה את הקו המחשבה המנדטורי הרואה באזרח נתין שהשלטונות ירשו או יאסרו עליו פעולה כזאת או אחרת. יש להפסיק עם גישה הזאת ולראות באזרח שותף של כוחות הבטחון. זכות לשאת נשק צריכה להיות חוקתית ומוקנית ולא פריווילגיה שהשלטון אם ירצה יתן ואם לא ירצה-יקח.

 היתה נציגות העמותה לקידום תרבות הנשק בראשות היו"ר אלכס זוהר שאף הוא נשא נאום חריף והתפלמס עם נציגות "האקדח על שולחן המטבח". הוא הדגיש שהרחבת הקריטריונים המזכים אינה מספיקה וחייבת להקבע מדיניות מושכלת ועקבית שאינה נעה כמטוטלת מקיצוניות של "לקחת נשק מכולם " ברגיעה ל"קחו כולם" ברגע שיש פיגועים וחוזר חלילה.

דפנה מורל תמכה ברעיון של אחזקת נשק על ידי האזרחים בהבט המגדרי, כאישה האינה יכולה להגן על עצמה בהעדר נשק זמין ברשותה.

ח"כ לשעבר אוריאל לין ציין שהעביר בזמנו חוק יסוד שסעיף 4 בו קובע זכות יסוד חוקתית להגנה על חייו, גופו וכבודו של האזרח. לבדריו, יש לאפשר לאזרחים בעלות על אמצעים המאפשרים הגנה כזאת. יש בין אזרחי המדינה מאות אלפי אנשים מתאימים לשאת נשק ולהגן על עצמם ועל האחרים.

ח"כ נאוה בוקר תמכה בהפקדת נשק בידיהם של יוצאי יחידות עילית בצה"ל שמיומנים בשימוש באקדחים. הצעתה היא שלוחמים כאלה יוכלו לפנות למשטרה ולקבל ממנה בהשאלה אקדחים לצורך הגנה על הציבור. הצעתה זו אולי יותר טובה מכלום כהצעה , אך איננה ישימה עקב חוסר הכלים במשטרה ורצון האזרחים לבעלות אישית על נשקם.

 ראש האגף לרישוי כלי היריה הרצל קבלו הציג את העמדה של אגף לרישוי כלי היריה: כל לוחם שיהיהמעונין  ומסוגל יוכל לקבל נשק. אם לא נגדיל את כמויות הנשק אצל אזרחים כמכפיל כוח מזדמן לכוחות הבטחון-נחטא למטרה.  הכוונה היא לדרוש הוכחת מיומנות מנושאי הנשק והרחבת הכשרה הראשונית לקבלתו.

הישיבה ננעלה תוך הסכמת רוב המשתתפים שיש לתמוך ביתר שאת בהרחבת הזכות של האזרחים לשאת נשק להגנת המרחב האישי והציבורי.


צרו אתנו קשר בטלפון 050-6357762, במייל info@legalweapon.org.il או דרך האתר
2015 © כל הזכויות שמורות להעמותה לקידום תרבות הנשק בישראל