הודעות ועד העמותה


23
יול
2016

הנחיות חדשות לחידוש רישיון נשק – שערוריה מדהימה

ההנחיות החדשות לחידוש רשיונות הנשק של בעלי נשק פרטי ומאבטחים מעלות ספק גדול האם אנו חיים במדינה מתוקנת ודמוקרטית. 

עד להופעת הנחיות אלו היה נהוג שבעל נשק שמסיבה כלשהי (למשל, שהה בחו"ל, נפצע בתאונת דרכים, עבר ניתוח בעיניים, המטווח שבו הוא ביצע את החידוש פישל ולא העביר דיווח לאגף רישוי כלי היריה...) לא הספיק לחדש את רישיונו בזמן, קיבל מכתב התרעה ותקופת חסד של שלושה חודשים נוספים, בהם יכול היה לחדש את רישיונו, אם כי תוך כדי תשלום קנס.

לפי הנחיות חדשות אלו אין התחשבות, אין הבנה, אין רחמים. פספסת ביום – תפקיד את הנשק במשטרה, תגיש בקשה לרישיון חדש תוך הוכחת עילה, כאשר עילה "לפי הוראות המעבר" לא עומדת לזכותך לצורך זה ותאבד את נשקך לעד. לא תפקיד – תוכרז עבריין ומשטרה תגיע לביתך לתפוס את הנשק. אומנם זה לא נאמר בהנחיות, אך מתוך הכרות רבת השנים עם האגף לרישוי כלי יריה, יש סיבה להאמין שייפתח נגדך תיק פלילי על החזקת נשק בלתי חוקי וזה ייעשה בחדוות יצירה של ממש. הרי מה יכול להיות יותר טוב מלקחת ממך את נשקך וגם לנפח את מספר "עברייני נשק" ולנפנף במספר המנופח הזה בכל דיון על חימוש אזרחי כ"הוכחה" לעבריינות נשק גואה ולדרוש צמצום דרסטי נוסף במספר כלי הנשק שבידי האזרחים.

עושה רושם, שלמרות שהשר לבט"פ הבין את הצורך בהגברת החימוש האזרחי בעידן טרור הרחוב המשתולל ומרחיב את הקריטריונים כדי לאפשר זאת, אצל הפקידים לא התחלף הדיסקט והם מטרפדים את היוזמות שלו בכל דרך אפשרית, וההנחיות החדשות על חידוש הרישיון הן רק אחת מהן. הרי ברור שיהיו רבים שמסיבות שהוזכרו ונוספות לא יחדשו את הרישיון בזמן ורובם ככולם יאבדו את רישיונותיהם לעד. "מצויין!" –יקפצו הפקידים – "הם אנשים בלתי אחראיים, אסור שיהיה להם נשק!"  אבל... בואו נראה, מי כאן בלתי אחראי.

יועילו הפקידים לעשות את העבודה שלהם כראוי במקום להפוך את בעלי הנשק ל"סנג'רים" שלהם ועוד להעניש אותם על כל טעות בשלילת יכולתם להגן על עצמם ואובדן רכושם. שהפקידים ישלחו לבעלי הנשק את כל הטפסים הנחוצים בזמן, חצי שנה לפני תום תוקף הרישיון.  אה, הם לא מסוגלים לבצע מעקב ברמה כזאת? מעניין, לפני 10-15 שנים הם היו מסוגלים ואז מספר כלי הנשק בידי האזרחים היה כפול והמחשוב היה בחיתוליו. מענין, שלתפוס כל מי שלא יחדש את רישיונו בזמן הם יהיו מסוגלים במיידי... אז שיהיו מסוגלים גם לשלוח התרעות וטפסים בזמן! אה, היום יש פחות פקידים... מה זה מענין את האזרח? מי ביקש מכם לסגור לשכות ולפזר את עובדיהם לכל עבר? תגייסו ותכשירו חדשים, בינתיים תעשו תגבור פנימי, תחזירו ללשכות את אלה שהעברתם לתפקידים אחרים, גם בהשאלה ממשרד הפנים. אולי גם יהיה אפשר לראות את זיו פניו של פקיד רישוי בלי לחכות בתור חודשיים ומעלה.

ולמה הם פועלים כפי שפועלים? כי הם יכולים. כי יש להם כוח בלתי מוגבל. כי לא נדרשת מהם שקיפות ואם כן, הם מצפצפים על כך והכל עובר חלק, כי האנשים  פוחדים שיפעלו נגדם אישית לוחצת וימצאו "סיבה" לקחת מהם את נשקם או לא לתת רישין. אז אף אחד לא מצייץ. שום רשות ממשלתית אחרת לא מעיזה לפעול כך. נראה את משרד התחבורה מבטל רישיון נהיגה למי שאיחר לחדשו ביום אחד ודורש ממנו לעבור הכשרה, תיאוריה וטסט כתנאי לחידושו! כנראה שלא נראה...

בכלל, המסמך שבידינו מעלה תהיות רבות:

חתומה עליו אורלי צרפתי, מנהלת מחוז מרכז. ראש האגף, יועמ"ש, פקידי רישוי – כולם מופיעים רק כמכותבים לידיעה. האם זה יוזמה פרטית שלה? אם לא, ומדובר בהעתקה ממסמך של רמה ממונה, איפה המסמך של הרמה הממונה, מתי ולמי הופץ ומי חתום עליו? העם רוצה לדעת, מי "היטיב" עימו...
כתוב בו, שההנחיות החדשות יכנסו לתוקף ב-1.6.2016. אבל המסמך יצא                       ב – 11.7.2016, דהיינו לא רק שלא היתה כאן "תקופת חסד" אלא שעוד גנבו לנו חודש ועשרה ימים. לא זכור לנו שבמדינה מתוקנת מותר להחיל חוקים ותקנות באופן רטרואקטיבי, ועוד עם ענישה כזאת, שיתכן שיהיו מקרים בהם היא תהפוך לגזר דין מוות .
מענין, שלאזרח אין דקה אחת של חסד, אם הוא יאחר לטפל בחידוש רישיונו. אבל לפסיכולוגים ולמטווחים יש. 14 ימים שלימים. ואם הם בכל זאת יפספסו? מי ישלם על זה? כנראה, האזרחים והמאבטחים. האחרונים גם ישארו בלי פרנסה...

והמדהים מכל: אם ההנחיות החדשות אינן מזימה לגזול מאזרחים את נשקם ולהשאירם להלחם נגד סכינאים במטריות, מקלות סלפי ובעגלות סופרמרקט, מה הרציונל שלהן? מה התועלת? להראות למי יש מקל יותר גדול? לעשות סדר? קודם תעשו סדר אצלכם, שיגיעו לאזרחים, שבצעו את כל תהליכי החידוש נכון ובזמן, רשיונות פלסטיק קבועים ולא מכתבי דרישה להפקיד את הנשק במשטרה.

שאלה נוספת: האם השר יודע שהנחיות מסוג זה מופצות במערך הרישוי בזמן שהוא עצמו פועל להרחבת מעגל האזרחים החמושים? אם הוא לא יודע, למה לא יודע? אם כן יודע, אז מה, משחקים פה עם האזרחים משחק של "השוטר הטוב והשוטר הרע" בביצוע השר והפקידים?

אנו מקווים שההנחיות הללו יבוטלו לאלתר ושאגף לרישוי כלי היריה יפעל ברוח המדיניות של השר הנוכחי ולא של השר הקודם.

נשמח לקבל תשובה למכתבינו זה.

 

                                                          העמותה לקידום תרבות הנשק בישראל


צרו אתנו קשר בטלפון 050-6357762, במייל info@legalweapon.org.il או דרך האתר
2015 © כל הזכויות שמורות להעמותה לקידום תרבות הנשק בישראל